logo
Novinky Členovia História Texty Fotky Download Koncerty Fórum Linky Kontakt

    Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna zavšivená doba. Nebola ani nejak výnimočná a ani nie tá úplne najhoršia, bola len jednou z mnohých. Ľudia pili, aby prestali vnímať, pozerali televíziu, aby prestali myslieť a konzumovali, aby prestali cítiť. A tak sa vlastne akosi nevyhnutne stalo to, že sa narodila kapela. Bolo to počas jednej teplej jarnej noci v krčme na štadióne, niekedy medzi štvrtým a šiestym pivom.

    Písal sa rok 2001 a zostava bola skromná, Laco gitara a spev, Chesus bicie a ellvis gitara. Nástroje neboli a nikto ani nemal predstavu, kde by sa dali zohnať. V tej zvláštnej dobe začal písať ellvis texty, vyšla prvá "Chyba Tlače". Svojich 5 minút slávy si užil, keď sa toho chytila miestna kapela Diagnóza a niečo zhudobnila. Začali sa časté politické debaty, riešil sa punk a anarchia, striedala sa práca s nezamestnanosťou. Dedo vševed už dávno prepil všetky svoje vlasy a tak si kapela pomaly začínala prakticky overovať, čo to znamená žiť v sračkách. Asi po roku bol na post basgitaristu pribratý Suso a prvá éra kapely sa blížila ku koncu.

    V lete roku 2003 bola založená Kultúrno-Telovýchovná Jednota (KTJ) Peter Nať. Šlo o futbal, a šlo asi o posledné obdobie pôvodnej zostavy. O niekoľko mesiacov neskôr je Laco z kapely vylúčený pre nedostatok záujmu. V priebehu roka 2004 je na post klávesáka pribratý Ugi a ako spevák mikezt.

    Čím menej vecí sa v živote človeka darí, tým menej viery v lepší zajtrajšok mu zostáva. V krčmách sa čoraz viac nadáva na drahé pivo, televízia začína svoju brutálnu ofenzívu proti ostatkom zdravému rozumu a človek premýšľa, na čom si má začať budovať svoju budúcnosť. Spoločnosť ukazuje svoju pravú tvár a dáva na výber milión možností, ako konzumovať a pretvarovať sa. Už nejde o to, kto býva vedľa, dôležité je to, čo má oblečené a koľko má áut. Deduško Večerníček už je v parlamente a nemá čas, členovia kapely sa definitívne vzdávajú ďalších pokusov o zaradenie sa do spoločnosti. A tak si ellvis na konci roku 2004 kupuje gitaru.

    Veci dostali o niečo rýchlejší spád. Na jar roku 2005 sa zohnali bicie. Obstarožné, neúplné, ale použitelné. Väčšina roka prebehla individuálnym skúšaním a učením sa. V októbri bola na post speváčky pribratá Jižina, hneď sa aj dohodol prvý koncert. Skupina v priebehu jediného mesiaca tvorí a cvičí 6 skladieb, postupne sa prechádza z panelákového hrania na garážové. 4.12. je prvá verejná skúška v krčme "U Chrapúňa", 14.12. hrá 1 skladbu poľské internetové rádio. Nakoniec sa predsa-len zdá, že niektoré veci sa zastaviť nedajú...

    31.12. 2005 hrá Peter Nať prvý koncert v Studénke, v garáži u Jižiny doma. Aj napriek tomu, že nástroje nedorazili (kvôli snehovej kalamite nebolo možné prejsť autom cez hranice), hrá sa unplugged na gitare a umelohmotných vangloch. Koncert je krátky, hranie nie je úplne bezchybné, ľudia aj tak pýtali opakovanie Systémovej piesne. Keď sa k tomu priráta pouličné spievanie po Studénke, ľudia si tú noc asi chvíľu pamätať budú.

    Od konca apríla sa znova začalo skúšať a tvoriť, na basu hrá hosťujúci komár. V máji vzniklo niekoľko nových skladieb a celé to vyústilo 09.06.2006 hraním na GympelRocku v Trenčíne. Aj keď kapela nezahrala celý playlist, koncert bol na úrovni. Komár sa stáva plnohodnotným členom kapely a aj napriek sračkám, v ktorých sa väčšina členov znova ocitá, Peter Nať ide ďalej.

    23.9.2006 kapela odohrala svoj posledný koncert, najbližších niekoľko mesiacov sa nechystá nič. Uvidíme, čo z toho vzíde.

    Začiatkom roku 2007 sa pomaly začína znova skúšať. Popri čakaní na jar kapela priberá nového člena, je to vec, ktorá ťahá kapelu novým smerom. K hudobne vylepšeným veciam sa pridáva nová pesnička a premiéra sa udeje na koncerte v Modrovke, komár kvôli koncertu cestuje až z Berlína. Niekedy je dobré nezatvárať oči pred okolím, dajú sa tam nájsť skvelí ľudia. Nie je potrebné bezhlavo kopať okolo seba, aby si ludia naokolo niečo všimli. Stačí ísť si za svojim, byť trpezlivý a nenechať sa odradiť. Aj ten najsilnejší múr sa dá rozbiť hlavou, stačí len vedieť ako. Kapele sa to už niekoľko krát podarilo. Často stačí maličkosť a nálada sa zlepší. V Lúči rozdal Peter Nať svoje vôbec prvé autogramy!

    Rozbehli sa koncerty, stretlo sa veľa nových ľudí, zažilo sa kopec dobrého. Kde je ale tá hranica, ktorá delí každú osobu od zbytku sveta? Kedy ide človek svojou cestou a kedy šliape na päty niekomu inému? Podarila sa vec nevídaná, zahrali sme v Polsku. Štyri dni vytrhnuté z reality možno práve preto, aby sme si vychutnali pád na betón. Veľké plány na veľké veci a v núdzi poznáš nepriateľa. Každý ďalší koncert už bude len radikálnejší než ten predošlý. A už to dávno nie je len o koncertoch.

    Kapela znova vysadila koncerty, bol to pokus o tvorbu nových veci a tiež sťahovanie niektorých členov. Čas sa naťahoval až sa z niekoľkých týždňov stal pol rok. Triumfálny návrat sa však nekonal, prvý koncert roku 2008 nedopadol najlepšie. Ale zasa je to len vec, ktorá ľudí posúva ďalej. Do kapely prichádza manažérka, výsledky sa dostavujú veľmi rýchlo a kapela skúša nové veci v novej skúšobni. Hrá sa niekoľko koncertov, názory sa dávajú jasne najavo. Koncert v čechách je zrušený len na základe niekoľkých fotiek, kapela je osočovaná z bolševizmu. Úsmev na perách a nasratosť v textoch idú ďalej.

    Dá sa povedať, že žijeme v tej správnej dobe. Svet občas vyzerá ako by bol na okraji zrútenia, štartujeme náš strmhlavý let ku blahobytu a počasie sa zdá stále teplejšie. A tak Peter Nať cestuje a zahrá si napríklad aj v pražskom squote Milada. Koncerty dopadajú dobre, kapela sa rozbieha, celé je to zakončené nahrávaním koncertu na Starej Turej. Nechýba elán ani energia, každopádne koncert na Starej Turej je oficiálne posledný. Peter Nať si dáva pauzu aj keď to na okolí vrie. Nič však nekončí, práve naopak!

historia